• Recent News

  • Maitri Vidya Niketan

  • Download

  • Quick Links

Menu
Welcome to Maitri Vidya Niketan. English Medium Senior Secondary School Risali Sector, Bhilai.
School Organism » Achievement List

Achievement List

Achievements of students for the Session 2017-18

1. In the National Level Spell Quest India Competition:-
  • Mayank Dewangan of class VIII stood third in National Level.
  • Vaibhav Singh of class II was the merit holder.
  • Omprakash Sonteke of class VIII got the appreciation certificate.
2. In the International Multi Lingual Children’s Play, Dance and Music Contest organized by Mohan’s Abhinaya Sanskratik Sansthan at MATHURA.
  • Jiyanshu Sunia of class IV B stood first in Odissi Solo Folk dance.
3. In the Inter-School Competitions organized by Akshaya Patra sector VI “Heritage Fest 2017”
  • In Solo Colouring contest Charvi Mirjha of class II A stood first and Sunidhi Gupta II A bagged the special consolation prize.
  • Nidhi Darsena of VIII B stood second in Essay Writing Competition.
  • Poonam Sahu, Harshika Gayakwad, Ekta Kunjam, Luchika and Sweta Verma of VII got consolation prize for Light Dance in Group category.
  • Mayank Kumar Nirmalkar of II C won consolation in solo Painting competition.
  • Nisha Choubey ,Demin Sahu ,Payal Rai of VII A bagged third position in Pushp Alankar Competition.
  • Muskan Taneja,Soumya Sagar,Ragini Dewangan,Lisa Yadav,Duleshwari and Tanushree Deshmukh of VII B stood Ist in Rangoli Competition Group C.
  • Divya Chandel, Tripti Vaishnav and Jaya Singh of VI A stood IInd in Rangoli Contest.
  • Harshika Gayakwad,Poonam Sahu,M.Litika,G.Sanya and Chandani Yadav of VII B stood IIIrdin the Rangoli competition.
  • Ritik Deshmukh,Pradeep Patel,Takesh Sahu,Vinayak Tiwari,Aditya Pandey and Dushyant Kumar of VII B got special Consolation prize in the Rangoli competItion in Group C.
  • Laxmi Yadav,Jasleen Kaur Dhanjal,Harshita Sahu,Kavita Kosma and Lisa Dewangan of VII A got consolation prize in Rangoli competition.
  • Esha Dhruway of IX B stood third in solo Rangoli competition in Group.D.
  • Varsha Sen,Chanchal Thakur,Anjali Sharma,Kavita Sahu,Polisha Manikpuri and Usha Singh of X B stood second in Rangoli competition in Group. D
  • Pooja Sharma,Bhavika,Diksha,Ravina,Ojasvi, and Prerna of IX got special consolation in Rangoli competition.
  • Yamini ,Anjali,Tisha Chakradhari ,Mansi ,Laxmi Sahu and Dhara of IX B got consolation in Rangoli competition in Group.-D.
  • Nisha Choubey,Toshika Deshmukh,Leshma Thakur and Kashish Markam of VII A bagged the second position in the Salad Decoration competition in Group.C.
  • Gyanendra Sahu of XII A bagged the first position in Group D,Salad Decoration compettion. .And our school bagged second position for maximum participation by our students.
  • In the Interschool drawing and painting competition conducted by DPS, Bhilai Riddhima Sahu of V D got consolation prize and Vishal Singh of IX B got consolation prize.
4. The All India Navneet Master Stroke, Drawing and Painting Competition 2017 following students won gift hamper for their excellence.
Prince Kaushik of I B,Vaishnavi Rajput of IB and Priyanshu of II B in Group A,Vandana of VI B and Sakshi Sahu of VI C in Group B,Vishal Singh of IX B in Group C .
5. In the “All India Swacchh Bharat Art Competition 2017”organized by National Education and Human Resource Development Organisation, Mumbai the school Level Award Winners are:-
Chatanya Singh Rajput of I A (painting),Himani Thakur of I B(painting),Nishika Singh of I B(Handwriting),S.Charan II B (painting),Priyanshu of II B (Drawing),Niteen of II B (painting),Manish Kumar Mehra of II C(Handwriting),Shikhar Prasad of III A(Drawing),Pratush Nandi of IV B(Drawing),Harsh Sahu of IV A (Drawing),Avika Parihar of V B(Drawing),Tithi Sahu of VIII C(Essay Writing),Janvi Rai of VIII C(Essay Writing),Aditi Sharma of VIII A(Hand Writing),Nidhi Darsena of VIII B(Hand Writing),,Laxmi Sahu of IX B(Painting),Shruti Jain of IX A(Painting),Anjali Chandel of IX B(Painting), Dhara Sarpe of IX B(Drawing),Indrani of X A(Drawing)
Sports Achievements
  1. Abhishek Sao of XI D and Sachin Devhare of XI B stood 1st in State Level Boxing Championship in their category.
  2. Prince Singh of XI C stood 1st in Cycling in School State Championship & stood 1st in Open State Level.
  3. Khilesh Kumar of XII C got 3rd position in Open National Taekwondo.
  4. Rajat Mishra of XI D got Silver medal in the National Level School Roll Ball.
  5. In the Athletics tournament organized by Sports & Cultural section of BSP many students won prizes ,Bhumika Sonwani of IX B stood 2ndin hurdles,Aparna.D of XI C stood 2ndin 400 m race & in Javellin Throw she stood 3rd.Dhaneshwari stood 1st in shot-put,Khilesh Kumar of XII C got 2nd in Javelin Throw.Mukul Kumar &Arpit Yadav got 3rd position in long jump & shot-put.The boys junior group got gold medal in relay race.Ujjwal Singh got gold medal in relay race and bronze Medal in 800m race.Akash Sao & Nikhil Suna got 1st & 3rdposition respectively in interschool boxing organized by BSP.
   

With regards,
Sajitha Thambi
Principal,
MVN,Bhilai.



JEE mains Qualifier 2018-19


Shikhar Agrawal B Jateen Aades Nag Pushpam Shrivas Jaisurya Ray Meesha Verma Harsh Kumar kandra Hitesh Kumar Amit Kumar Behara Aditya Verma Aryan Chandrakar

NEET Qualifier 2018-19


Omprakash Panda Aditi Dhruw Khushbu Shukla Kaushiki Khakhariya Fiza Banjare Shreya Agrawal Prakash Shrivastava Tanu Manikpuri Rupam Yadav Ashish Kumar Sahu N Lavanya
Kunika Thakur Pankaj Kumar Tandan Vibhaw Kumar Shahnaz Ansari Vibha Yadav